Jak korzystać z tagów elektronicznych?

- Mar 24, 2021-

Jak używać tagów elektronicznych? Elektroniczny znacznik RFID jest przełomową technologią: "Po pierwsze, może zidentyfikować jeden bardzo konkretny obiekt, zamiast identyfikować tylko jeden typ obiektu, taki jak kod kreskowy; po drugie, wykorzystuje częstotliwość radiową, którą można odczytać za pomocą materiałów zewnętrznych. Aby pobrać dane, kod kreskowy musi być odczytywany laserowo; po trzecie, wiele obiektów można odczytać w tym samym czasie, podczas gdy kod kreskowy można odczytać tylko jeden po drugim. Ponadto ilość przechowywanych informacji jest również bardzo duża."

Podstawowa zasada działania technologii RFID nie jest skomplikowana: Po wejściu znacznika w pole magnetyczne odbiera sygnał o częstotliwości radiowej z czytnika i wykorzystuje energię uzyskaną przez prąd indukowany do wysyłania informacji o produkcie (PassiveTag, tag pasywny lub pasywny) przechowywanych w chipie. Lub aktywnie wysłać sygnał o określonej częstotliwości (AcTIveTag, aktywny tag lub aktywny tag); po odczytywania informacji przez czytelnika i dekodowania ich, są ony wysyłane do centralnego systemu informacyjnego w celu odpowiedniego przetwarzania danych.

System RFID (Radio Frequency Identification) składa się z dwóch części: jednostki odczytu/zapisu oraz elektronicznego urządzenia nadawczo-odbiorczego. Czytnik wysyła impulsy elektromagnetyczne przez antenę, a urządzenie nadawczo-odbiorcze odbiera te impulsy i wysyła zapisane informacje do czytelnika w odpowiedzi. W rzeczywistości jest to bezkontaktowe odczytywanie, zapis lub usuwanie przetwarzania danych w pamięci.

Technicznie rzecz biorąc, "tag inteligentny" zawiera obwód RFID, w tym układ RFID z częścią częstotliwości radiowej RFID i ultracienkią pętlę anteny, która jest osadzona w metce wraz z plastikową blachą. Zazwyczaj etykieta papierowa jest przymocowana do tej etykiety, a niektóre ważne informacje można wyraźnie wydrukować na etykiecie papierowej. Obecne inteligentne etykiety są zazwyczaj wielkości karty kredytowej. W przypadku małych towarów znajdują się etykiety o rozmiarze 4,5×4,5 cm, a także okrągłe etykiety o średnicy 4,7 cm stosowane na płytach CD i DVD.

W porównaniu z innymi technologiami ID, takimi jak kody kreskowe lub paski magnetyczne, zaletą technologii nadawczo-odbiorczej jest bezprzewodowe połączenie między czytnikiem a urządzeniem nadawczo-odbiorczym: jednostka odczytu/zapisu nie wymaga kontaktu wzrokowego z urządzeniem nadawczo-odbiorczym, dzięki czemu może być w pełni zintegrowana z produktem. Oznacza to, że urządzenie nadawczo-odbiorcze nadaje się do pracy w trudnych warunkach, a urządzenie nadawczo-odbiorcze nie jest wrażliwe na wilgoć, brud i wpływy mechaniczne. Dlatego system nadawczo-odbiorczy ma bardzo wysoką niezawodność odczytu, szybkie pozyskiwanie danych, a ostatnim i ważnym punktem jest oszczędność pracy i papieru. Tę